Kanon lektur szkolnych

Autor zdjęcia: taniaksiazka.pl

Lektury szkolne większości z nas kojarzą się z wielogodzinnymi przeprawami i uczniowskimi mękami. Jednak, istnieje też wąskie grono pozycji, które rozbudzają wyobraźnie i przyciągają do siebie. Do jednych z bardziej cenionych u uczniów lektur zaliczyć można, chociażby, Mistrza i Małgorzatę, W pustyni i w puszczy, Zbrodnię i karę czy w końcu Quo Vadis. Ostatni przykład, choć do zbyt krótkich książek nie należy zachęca do zapoznania się z nim opowiadaną przez Sienkiewicza historią. Pisarz też umiejscowił bowiem jej akcję w czasach historycznych, obejmujących 6 ostatnich lat panowania Nerona w Rzymie. Mimo tego, iż Sienkiewicz często krytykowany jest za zbyt rozwlekłe opisy i odchodzenie od głównego wątku, to Quo Vadis posiada parę istotnych zalet, w postaci charakterystycznych bohaterów, przejmującej historii oraz miejsca akcji.

Starożytny i brutalny Rzym

Sienkiewicz umiejscawiając akcję w czasach rzymskich przyczynił się do momentalnego wzrostu zainteresowania samą powieścią. Czytelnicy, dla których była to lokacja obca i nieznana pragnęli poznać wydarzenia dziejące się na tych terenach. Wątkiem przewodnim jest miłość jaka powstaje pomiędzy Winicjuszem a Ligią. On pochodzi z wyższych sfer świata rzymskiego, ona jest zwykłą zakładniczką we władaniu Nerona. Wraz z rozwojem akcji młodzi coraz bardziej zakochują się w sobie, co prowadzi do powolnego wewnętrznego przeistaczania się Winicjusza i rezygnacji z aktualnego statusu społecznego.

Prześladowania agresje wobec ówczesnych chrześcijan

Sienkiewicz w dużej mierze skupia się również na wątku samych prześladowań chrześcijan, jakie miały miejsce w tamtym okresie. Przygląda się temu oraz powolnemu zwrotowi społeczeństwa rzymskiego w stronę tej wiary. Momentem finałowym powieści jest ogólnie znana walka Ursusa z bykiem, którą to ten wygrywa – ma być to symbol moralnego zwycięstwa dobra i miłości nad zepsuciem, agresją i brutalnością szerzonymi przez Nerona. Polska ekranizacja książki pochodzi z roku 2001 i cieszyła się dużą popularnością w kinach.

Krótka charakterystyka Quo Vadis:

  • powieść historyczna wydana w 1895 roku
  • do dzisiaj należąca do obowiązkowego kanonu lektur
  • budzi podziw swoim rozmachem oraz stworzonymi w historii wieloma wątkami
  • początkowo publikowana w odcinkach na łamach gazet
  • odniosła sukces nie tylko wśród rodaków, ale i na międzynarodowej arenie – będąc przetłumaczoną na ponad 50 języków
  • na jej podstawie nakręconych zostało wiele filmów (w tym jeden amerykański z 1951 i najbardziej u nas znany polski z 2001 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza)
  • główną wymową dzieła jest zwycięstwo ludzkiej moralności nad przemocą.